Basiretli İş İnsanı Olmak

SMMM Asena Öztürk

 

Basiretli İş İnsanı Olma 
Asena ÖZTÜRK

SMMM Mali Müşavir

İş yaşamının stresini bir nebze olsun azaltabilmek basiretli iş insanı olarak hareket etmekten geçiyor. TTK.md.18/2 hükmüne göre her tacirin, ticaretine ait bütün faaliyetlerinde basiretli bir iş insanı gibi hareket etmesi şarttır denilmekte. Öyleyse nedir bu basiretlilik kavramı? Ve ticarette en küçük işletme sahibinden en büyüğüne nasıl işlemeli?

Basiret kelimesi seziş, anlayış, kavrayış, uyanıklık ve uzağı görebilme gibi anlamlara gelmekle birlikte, günümüz koşullarında 'stratejik hareket kabiliyeti' şeklinde ifade etmek en doğrusu olacaktır. Biz mali müşavirler olarak işletme kuruluşu sırasında tacirle ilk kez bir araya geldiğimizde tacirin iş planını yapmış, neyi nasıl satacağı veya üreteceği konusuna hakim, nerede hangi pazar koşullarında çalışacağının bilincinde olmasını bekliyoruz. Çünkü sürdürülebilir ticaret ancak tacirin basiretli hareket etmesiyle mümkün!

basiresiz-tacir

sürdürülebilir ticaret ancak tacirin basiretli yani statejik hareket etmesiyle mümkün

İstatistiklere baktığımızda genelde işyeri açılışları veri kabul edilirken, açılıp kısa sürede kapanan işletmelerden genelde bahsedilmez. Ticaretin batmak kelimesi ile negatif bir algıyla eşleştirilmesi temkinli kişilerde ticaret ve girişimcilikten uzak durulması gerektiğini düşündürür. Aslında yaptığımız veya yapacağımız işin fizibilitesini iyi ve doğru planladığımızda işlerin kolaylıkla halledilebileceğini, doğru zaman ve doğru kişilerle piyasa içinde bir araya gelebileceğimizi düşünüyorum.

Tacirin sorumlulukları Ticaret Kanunu'nda diğer kişilere uygulanan hükümlerden farklıdır. Nedeni tacir olduysanız ticari hayat ile ilgili daha özenli olmalısınız diyor kanun, şöyle ki;

  • İşyerinizi açtınız vergisel sorumluluklarınız, pazarlama stratejiniz, personel politikanız ve sürdürülebilir karlılık için gerekli bilgi ve donanıma sahip misiniz?
  • Ticari örf ve geleneklere uygun hukuki yaptırımların bilincinde olarak hareket ediyor musunuz?
  • Çalışanların çalışma koşulları SSK ve iş kanunları açısından yeterli donanıma sahip mi?
  • Satıcı ve alıcı konumundaki 3.kişilerle olan iş ve işlemler ticari teamüllere uygun mu?
  • Alacak ve borç takip ve düzeni sistematik işliyor mu? 

basiretli-tacirKısacası tacir basiretli hareket etmeli diyerek bunun yol ve yöntemlerine KOBİ'ler bazında ele alarak değinmek istiyorum. Teknolojinin ve bilgi işleme tekniklerinin iş yükünü azalttığında hem fikiriz. Bilgiye kolay ulaşabiliyoruz ama amacımız doğru bilgiye ulaşmak. Doğru bilgi için doğru soruları sormalıyız . Öyleyse etrafımızda uzman olan işini yapan çalışanlara sahip olmalı ve müşavirler, avukatlar, bilgi işlem uzmanları gibi destek sağlayıcılarla kaliteli iletişim kurarak, verilen tavsiyelere kulak vermeliyiz.

Önleyici danışmanlık modelini benimseyen bir müşavir olarak naçizane tavsiyem; hata olmadan önlemek, başımıza bir iş gelmeden tedbir almak olacaktır.

Basiretli bakış açıları diliyorum...

SMMM Asena ÖZTÜRK

 

 

 

Vergi Tahsilatında Yeni Dönem

29.12.2019 10:08:21

1 Ocak 2020 itibariyle vergileri özel bankalar değil, sadace vergi daireleri, kamu bankaları ve PTT tahsil edebilecek

Devamı

eFatura Fiyatları

18.12.2019 20:06:45

e fatura fiyatları, e arşiv, e smm, e müstahsil fiyatları

e-Fatura e-Defter e-Arşiv e-SMM e-Müstahsil Makbuzu e-İrsaliye e-Dönüşüm eFatura Programı Devamı

e-Arşiv Fatura'da Son Gün 1 Ocak

18.12.2019 11:12:16

1 Ocak 2020 tarihine kadar e-Arşiv Fatura sistemine geçmemiş olan mükelleflere, her belge için en az 240 TL ceza

Devamı

Hal Kayıt Sistemi (HKS) Nedir?

14.12.2019 20:23:13

Hal Kayıt Sistemi ile sebze ve meyve ticaretine ilişkin güncel veri tabanının oluşturulması hedeflenmiştir. 

e-Müstahsil Makbuzu Müstahsil Makbuzu Devamı

Mali Müşavir Seçimi Nasıl Olmalı?

3.12.2019 08:01:45

Şirketinizin kuruluş aşamasında veya daha sonraki dönemlerde çalışmayı düşündüğünüz Mali Müşaviri seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Muhasebe Asena Öztürk Devamı

e-Belge Zorunluluk Tarihleri

28.11.2019 08:43:59

e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-SMM Geçiş Süreci, Geçiş Tarihi ve Kullanım zorunlulukları

e-Fatura e-Arşiv e-SMM e-Belge Devamı

Serbest meslek nedir, serbest meslek erbabı kimdir?

19.11.2019 18:07:53

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 66'ncı maddesinde sayılan ve serbest meslek faaliyetini kendi nam ve hesabına, mutat meslek halinde ifa eden kişiler serbest meslek erbabıdır.

e-SMM Devamı

Yeni e-Arşiv Tebliği Yayınlandı

31.10.2019 18:01:03

Düzenlenecek faturaların vergiler dahil toplam tutarı 5.000 TL'yi aşması söz konusu olduğunda faturalar e-Arşiv Fatura olarak düzenlenmek zorundadır.

e-Arşiv Asena Öztürk Devamı

ticari1-mobil-uygulamayı-indirin

Giriş Yap Hesap Oluştur