Basiretli İş İnsanı Olmak

SMMM Asena Öztürk

 

Basiretli İş İnsanı Olma 
Asena ÖZTÜRK

SMMM Mali Müşavir

İş yaşamının stresini bir nebze olsun azaltabilmek basiretli iş insanı olarak hareket etmekten geçiyor. TTK.md.18/2 hükmüne göre her tacirin, ticaretine ait bütün faaliyetlerinde basiretli bir iş insanı gibi hareket etmesi şarttır denilmekte. Öyleyse nedir bu basiretlilik kavramı? Ve ticarette en küçük işletme sahibinden en büyüğüne nasıl işlemeli?

Basiret kelimesi seziş, anlayış, kavrayış, uyanıklık ve uzağı görebilme gibi anlamlara gelmekle birlikte, günümüz koşullarında 'stratejik hareket kabiliyeti' şeklinde ifade etmek en doğrusu olacaktır. Biz mali müşavirler olarak işletme kuruluşu sırasında tacirle ilk kez bir araya geldiğimizde tacirin iş planını yapmış, neyi nasıl satacağı veya üreteceği konusuna hakim, nerede hangi pazar koşullarında çalışacağının bilincinde olmasını bekliyoruz. Çünkü sürdürülebilir ticaret ancak tacirin basiretli hareket etmesiyle mümkün!

basiresiz-tacir

sürdürülebilir ticaret ancak tacirin basiretli yani statejik hareket etmesiyle mümkün

İstatistiklere baktığımızda genelde işyeri açılışları veri kabul edilirken, açılıp kısa sürede kapanan işletmelerden genelde bahsedilmez. Ticaretin batmak kelimesi ile negatif bir algıyla eşleştirilmesi temkinli kişilerde ticaret ve girişimcilikten uzak durulması gerektiğini düşündürür. Aslında yaptığımız veya yapacağımız işin fizibilitesini iyi ve doğru planladığımızda işlerin kolaylıkla halledilebileceğini, doğru zaman ve doğru kişilerle piyasa içinde bir araya gelebileceğimizi düşünüyorum.

Tacirin sorumlulukları Ticaret Kanunu'nda diğer kişilere uygulanan hükümlerden farklıdır. Nedeni tacir olduysanız ticari hayat ile ilgili daha özenli olmalısınız diyor kanun, şöyle ki;

  • İşyerinizi açtınız vergisel sorumluluklarınız, pazarlama stratejiniz, personel politikanız ve sürdürülebilir karlılık için gerekli bilgi ve donanıma sahip misiniz?
  • Ticari örf ve geleneklere uygun hukuki yaptırımların bilincinde olarak hareket ediyor musunuz?
  • Çalışanların çalışma koşulları SSK ve iş kanunları açısından yeterli donanıma sahip mi?
  • Satıcı ve alıcı konumundaki 3.kişilerle olan iş ve işlemler ticari teamüllere uygun mu?
  • Alacak ve borç takip ve düzeni sistematik işliyor mu? 

basiretli-tacirKısacası tacir basiretli hareket etmeli diyerek bunun yol ve yöntemlerine KOBİ'ler bazında ele alarak değinmek istiyorum. Teknolojinin ve bilgi işleme tekniklerinin iş yükünü azalttığında hem fikiriz. Bilgiye kolay ulaşabiliyoruz ama amacımız doğru bilgiye ulaşmak. Doğru bilgi için doğru soruları sormalıyız . Öyleyse etrafımızda uzman olan işini yapan çalışanlara sahip olmalı ve müşavirler, avukatlar, bilgi işlem uzmanları gibi destek sağlayıcılarla kaliteli iletişim kurarak, verilen tavsiyelere kulak vermeliyiz.

Önleyici danışmanlık modelini benimseyen bir müşavir olarak naçizane tavsiyem; hata olmadan önlemek, başımıza bir iş gelmeden tedbir almak olacaktır.

Basiretli bakış açıları diliyorum...

SMMM Asena ÖZTÜRK

 

 

 

Serbest Meslek faaliyetleri nelerdir?

22.12.2020 08:21:50

Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.

e-SMM Devamı

E-ticarette rekor beklentisi: Yüzde 38'e yükselecek

30.10.2020 06:53:39

Türkiye'de geçen yıl 190 milyar lira düzeyinde bulunan e-ticaret hacminin bu yıl 213 milyar liraya, gelecek yıl da 240 milyar lira yükselmesi bekleniyor.

e-Ticaret Devamı

Anahtar Teslim e-Ticaret

23.10.2020 20:28:48

İstenmeyen mesaj devri bitiyor

16.10.2020 18:17:32

İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile müşterilere mesaj gönderen şirketler, vatandaştan izin almak zorunda olacak.

Devamı

Tarım Bakanlığından Gençlere ve Kadın Çiftçilere, %50 Hibe Desteği

12.9.2020 09:33:19

Tarım ve Orman Bakanlığından, küçük aile işletmelerine %50 hibe desteği açıklandı

Devamı

e-İrsaliye Başvuru

19.8.2020 15:07:38

Ticari1.com ile e-irsaliye kesmek kolay ve hızlı.

e-İrsaliye e-Dönüşüm e-Belge Devamı

Kullandığınız Yazılımdan e-Defter oluşturmak Ticari1 ile çok kolay

19.8.2020 12:31:54

Muhasebe kayıtlarınızı bitirin, bizi arayın e-Defter'iniz 5-10 dk içinde hazır.

Muhasebe Programı e-Defter e-SMM Devamı

Bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

Giriş Yap Hesap Oluştur
WhatsApp