Dijitalleşme

SMMM Asena Öztürk

 

Dijitalleşme 
Asena ÖZTÜRK

SMMM Mali Müşavir

Türkiye Teknoloji Buluşmaları Antalya” etkinliği, alanında öncü birçok firmanın katılımıyla 22 Şubat 2019'da gerçekleşti. Ticaretin, teknolojinin hızlı gelişimi karşısında nasıl stratejiler geliştirmesi gerektiği, globalleşen dünya düzeninde internetin ve teknolojik gelişmelerin Kobilere sağlayacağı avantajlar gibi birçok faydalı konunun ele alındığı etkinlikte edindiğim deneyimlerle ben de; Mesleğimiz ve Hizmet sunduğumuz mükelleflerimiz açısından bir kaç konuya değinmek istiyorum.

dijitallesme-makale-banner-asena-ozturk

Gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte ticaret yön değiştiriyor. Peki biz işletme sahipleri bu değişime ne kadar ayak uydurabiliyoruz? Özellikle Kobiler açısından durumu ele aldığımızda; ekonomik daralma, rekabet koşullarındaki değişiklik ve çoğu zaman “neyi, nasıl yaparım?” sorusunun cevapsız kalması gibi etkenlerle değişime ayak uydurma konusunda çağın gerisinde kalındığı aşikar.  Son 10 yılda Dijital bir devrim yaşanırken, Sanayi Devrimini pas geçmiş bir ülke olarak, 'Dijital Okur Yazarlık Seferberliği'ni  pas geçme lüksümüz bulunmamaktadır. Çünkü; çok değil 10 yıl sonra geriye dönüp baktığımızda bugünlerde ertelediğimiz ya da önemsemediğimiz birçok şeyi yapmış olmayı dileyeceğiz.  

Artık rakip; yan dükkan değil, bütün dünya! Hepimiz duyduğumuzda heyecanlanıyoruz e-ticaret/e-ihracat… henüz bu iki konuda dünyada geri sıralarda olsak da, konuyu yeterince önemser, destek ve eğitimlerle kendimizi geliştirirsek her şey mümkün. Neden siz de ihracat yapmayasınız ki? Bir düşünün derim, üstelik teknoloji size bu kadar imkan sunarken?

Peki Türkiye’de Kobilerin gücü nedir? Ülke çapında istihdamın %75’ini sağlayan kobiler, ülke ekonomisinde görmezden gelinmeyecek kadar güçlüdür aslında. Yıllık çalışan istihdam sayısı 250 kişiden az  işletmelere Kobi dendiğini  göz önünde bulunduracak olursak, Kobilerin önünü açacak, istihdamı artırıcı, verimli teşviklerin olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca; ihracatı kolaylaştırıcı, etkili vergisel avantajlar ve azaltılmış gümrük prosedürlerinin de gündeme alınıp, etkili çözüm kararları alınmalıdır. Bütün bunların elde edilebilmesi içinse öncelikle; Kobilerin kendi gücünün farkına varması, önlerindeki engellerin tespitini doğru yapmaları ve bu engelleri aşacak taleplerde bulunabiliyor düzeyde gelişim göstermeleri gerekmektedir. 

Çok sevdiğim bir söz;  "herkes kendi evinin önünü temizlese, her yer tertemiz olur." 
Bahane bulmak yerine, çözüm üretmek;  tüm dünyadaki rakipleri izlemek/örnek almak; ufkumuzu açıp harekete geçmek zamanımız sizce de gelmedi mi? 

SMMM Asena ÖZTÜRK

WhatsApp ile dijital ödeme başladı

18.6.2020 12:06:56

Facebook Pay, WhatsApp'a entegre ederek test ettiği dijital ödemelerini Brezilya'da hayata geçirdi.

Devamı

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Nedir?

8.6.2020 21:06:48

Göndericisi görünen kişi/kuruluş tarafından gönderilip gönderilmediği, alıcısı tarafından okunup okunmadığı KEP ile mümkün

Devamı

Ticaret Bakanlığı’ndan Amazon Türkiye ile Dijital Eğitim İşbirliği

18.5.2020 02:46:52

Ticaret Bakanlığı, Amazon Türkiye ile de dijital eğitim alanında işbirliğine gitti.

e-Ticaret Devamı

eSMM Veteriner Hekimler için zorunlu mu?

15.5.2020 22:12:36

Serbest Meslek Mabuzu Kesen Veteriner Hekimler İçin E-Smm Uygulamasına Geçiş Hakkında Bilgiler

e-SMM Serbest Meslek Makbuzu Devamı

e-Belge nedir? Nasıl Düzenlenir?

10.5.2020 17:46:06

e-Belge nedir? 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter, e-İrsaliye, e-SMM, e-MM Nedir?

e-Fatura e-Arşiv e-SMM e-Müstahsil Makbuzu e-İrsaliye e-Dönüşüm e-Belge Devamı

Mali Müşavirler Ne İş Yapar?

4.5.2020 13:42:04

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Ne İş Yapar? Yeminli Mali Müşavir (YMM) Ne İş Yapar? Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Asena Öztürk Devamı

Ticaret Bakanlığından KOBİ’lere e-Ticarette Dayanışma Kampanyası

25.4.2020 11:15:48

Ticaret Bakanlığı KOBİ'leri elektronik ticaret alanında desteklemek amacıyla bir dayanışma kampanyası başlattı.

e-Ticaret Devamı

1 Milyon İstihdam Uygulaması

21.4.2020 12:19:58

Kamuda ve özel sektörde, Bilgi Teknolojileri alanında kariyer sahibi olmak isteyenlerin özgeçmişlerinin oluşturulması kapsamında "1 Milyon Yazılımcı" uygulaması geliştirildi.

Devamı

Proforma fatura nedir ve nasıl düzenlenir?

12.4.2020 17:49:25

Proforma fatura, teklif faturasıdır, ön fatura da denilmektedir. Proforma fatura özellikle dış ticarette kullanılır, uluslararası satış sözleşmesi olarak da nitelendirilir

e-Fatura Fatura Programı eFatura Programı Devamı

ticari1-mobil-uygulamayı-indirin

Giriş Yap Hesap Oluştur