Dijitalleşme

SMMM Asena Öztürk

 

Dijitalleşme 
Asena ÖZTÜRK

SMMM Mali Müşavir

Türkiye Teknoloji Buluşmaları Antalya” etkinliği, alanında öncü birçok firmanın katılımıyla 22 Şubat 2019'da gerçekleşti. Ticaretin, teknolojinin hızlı gelişimi karşısında nasıl stratejiler geliştirmesi gerektiği, globalleşen dünya düzeninde internetin ve teknolojik gelişmelerin Kobilere sağlayacağı avantajlar gibi birçok faydalı konunun ele alındığı etkinlikte edindiğim deneyimlerle ben de; Mesleğimiz ve Hizmet sunduğumuz mükelleflerimiz açısından bir kaç konuya değinmek istiyorum.

dijitallesme-makale-banner-asena-ozturk

Gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte ticaret yön değiştiriyor. Peki biz işletme sahipleri bu değişime ne kadar ayak uydurabiliyoruz? Özellikle Kobiler açısından durumu ele aldığımızda; ekonomik daralma, rekabet koşullarındaki değişiklik ve çoğu zaman “neyi, nasıl yaparım?” sorusunun cevapsız kalması gibi etkenlerle değişime ayak uydurma konusunda çağın gerisinde kalındığı aşikar.  Son 10 yılda Dijital bir devrim yaşanırken, Sanayi Devrimini pas geçmiş bir ülke olarak, 'Dijital Okur Yazarlık Seferberliği'ni  pas geçme lüksümüz bulunmamaktadır. Çünkü; çok değil 10 yıl sonra geriye dönüp baktığımızda bugünlerde ertelediğimiz ya da önemsemediğimiz birçok şeyi yapmış olmayı dileyeceğiz.  

Artık rakip; yan dükkan değil, bütün dünya! Hepimiz duyduğumuzda heyecanlanıyoruz e-ticaret/e-ihracat… henüz bu iki konuda dünyada geri sıralarda olsak da, konuyu yeterince önemser, destek ve eğitimlerle kendimizi geliştirirsek her şey mümkün. Neden siz de ihracat yapmayasınız ki? Bir düşünün derim, üstelik teknoloji size bu kadar imkan sunarken?

Peki Türkiye’de Kobilerin gücü nedir? Ülke çapında istihdamın %75’ini sağlayan kobiler, ülke ekonomisinde görmezden gelinmeyecek kadar güçlüdür aslında. Yıllık çalışan istihdam sayısı 250 kişiden az  işletmelere Kobi dendiğini  göz önünde bulunduracak olursak, Kobilerin önünü açacak, istihdamı artırıcı, verimli teşviklerin olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca; ihracatı kolaylaştırıcı, etkili vergisel avantajlar ve azaltılmış gümrük prosedürlerinin de gündeme alınıp, etkili çözüm kararları alınmalıdır. Bütün bunların elde edilebilmesi içinse öncelikle; Kobilerin kendi gücünün farkına varması, önlerindeki engellerin tespitini doğru yapmaları ve bu engelleri aşacak taleplerde bulunabiliyor düzeyde gelişim göstermeleri gerekmektedir. 

Çok sevdiğim bir söz;  "herkes kendi evinin önünü temizlese, her yer tertemiz olur." 
Bahane bulmak yerine, çözüm üretmek;  tüm dünyadaki rakipleri izlemek/örnek almak; ufkumuzu açıp harekete geçmek zamanımız sizce de gelmedi mi? 

SMMM Asena ÖZTÜRK

Mücbir Sebepler

24.3.2020 10:09:17

Nedir mücbir sebep ve nasıl uygulanacak?

Asena Öztürk Devamı

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu

16.3.2020 17:48:54

5 Kasım 2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu

e-Ticaret Devamı

Uzaktan Çalışma Nedir? Evden Çalışma Nedir?

15.3.2020 08:59:51

Uzaktan çalışma, çalışanların ofis dışında da çalışabilmesine olanak veren bir çalışma yöntemidir.

Devamı

Vergi Tahsilatında Yeni Dönem

29.12.2019 10:08:21

1 Ocak 2020 itibariyle vergileri özel bankalar değil, sadace vergi daireleri, kamu bankaları ve PTT tahsil edebilecek

Devamı

eFatura Fiyatları

18.12.2019 20:06:45

e fatura fiyatları, e arşiv, e smm, e müstahsil fiyatları

e-Fatura e-Defter e-Arşiv e-SMM e-Müstahsil Makbuzu e-İrsaliye e-Dönüşüm eFatura Programı Devamı

e-Arşiv Fatura'da Son Gün 1 Ocak

18.12.2019 11:12:16

1 Ocak 2020 tarihine kadar e-Arşiv Fatura sistemine geçmemiş olan mükelleflere, her belge için en az 240 TL ceza

Devamı

Hal Kayıt Sistemi (HKS) Nedir?

14.12.2019 20:23:13

Hal Kayıt Sistemi ile sebze ve meyve ticaretine ilişkin güncel veri tabanının oluşturulması hedeflenmiştir. 

e-Müstahsil Makbuzu Müstahsil Makbuzu Devamı

ticari1-mobil-uygulamayı-indirin

Giriş Yap Hesap Oluştur