e-Adisyon Zorunlu mu?

e-Adisyon Zorunlu mu?

e-Adisyon'a Geçiş Zorunlu mu? e-Adisyona geçmek kimlere mecburi?

Masada servis yapan ve gerçek usulde vergiye tabi olan işletmelerden "Kurumlar Vergisi" kapsamında yer alan kurumlarca çalıştırılan ya da Vergi Usul Kanunu hükümlerine uygun bilanço ve işletme hesabı esasına göre defter tutulan, alkollü içki servisi yapılan gece kulübü, bar, diskotek, gazino, pavyon, meyhane ve lokanta gibi işletmeler e-Adisyon uygulamasından faydalanabilir.

Alkollü içki servisi bulunmayan fakat "Kurumlar Vergisi"ne tabi olan her türlü kurum tarafından çalıştırılan ya da Vergi Usul Kanunu hükümlerince bilanço usulüne uygun defter tutulan kafeterya, lokanta, pastane, gazino ve otellerde e-Adisyon uygulaması kullanılabilir. Elektronik e-Adisyon uygulamasına restoran, kafeterya ve otel gibi hizmet işletmesine sahip kişiler geçebilirler.

e-Adisyon Yasal Zorunluluk Geçişleri

İşletmeler için e-Adisyon geçiş zorunluluğu Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenir. Buna göre elektronik adisyon uygulamasına geçmekle mükellef işletmeler için şartlar şöyledir:

  • Aylık ya da yıllık satış hasılatlarına dikkat ederek,
  • Uygulamaya geçiş için hazırlık süresi olarak en az 3 ay vererek,
  • e-Adisyon GİB resmi web sitesi üzerinden ya da yazılı bildirim ile duyurusu yapılan işletmeler için geçiş zorunluluğu yerine getirilebilir.

e-Adisyon Uygulamasına Nasıl Geçilir?

e-Adisyon uygulamasına geçmek için yazılım değiştirmeye gerek yok. Halen kullanmakta olduğunuz restoran yazılımınız için destek aldığınız firma ile görüşerek sağlayacağımız web servisler sayesinde Ticari1 e-Adisyon kullanabilirsiniz.

Bizi arayın, avantajlı geçişler ve kampanya fiyatları hakkında bilgi verelim.

 

Restoran ve kafeler Ticari1 ile e-Adisyon'a avantajlı geçiyor.

Kampanya avantajları ve konforlu geçiş için bizi arayın.

Tel: 0850 255 16 35

 

e-Adisyon başvuru süreci ile uygulamaya geçmeniz mümkün. Elektronik adisyon uygulamasına geçebilmeniz için ilk olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarına dahil olmalısınız.

e-Adisyon Tebliğ IV.12.4 numaralı bölümde yer alan mükellefler için bu zorunluluk geçerlidir. Burada yer alan mükellefler dışında kalan işletme sahipleri, istekleri doğrultusunda elektronik adisyon uygulamasına geçebilir.

e-Adisyon uygulamasına geçiş sürecinde Gelir İdaresi Başkanlığı izni olan özel entegratörlerden birini tercih ederek onun sunduğu hizmetler ve otomasyondan faydalanılabilir. Ticari1, Gelir İdaresi Daire Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş Özel Entegratör ve Saklama Hizmet sağlayıcısıdır. E-Adisyon geçiş süreci ile ilgili detaylı bilgi almak için sayfanın altında yer alan "Bilgi Talep Formu"nu doldurabilirsiniz.

e-Adisyon Nasıl Düzenlenir?

  • Mükelleflerin kullanmakta olduğu sipariş yazılımı üzerinden e-Adisyon oluşturulabilir. Ticari1.com e-Adisyon Özzel entegratörüdür. Kullanmakta olduğunuz yazılım ile entegrasyon sağlanarak kolayca e-Adisyon düzenleyebilirsiniz.
  • Elektronik adisyon belgesi düzenlenirken e-Adisyon uygulamasına dahil olan Mükellefler, sipariş esnasında GİB tarafından önceden belirlenen formata uygun olarak kullanmakta olduğu yazılım üzerinden bilgilerin girişini yapar. 
  • e-Adisyon kağıt çıktısını masada bulundurma zorunluluğu yoktur. Hizmetin tamamlanması ile e-Adisyon içinde ETTN bilgisi ile birlikte yer alır. 

e-Adisyon'un Özellikleri Nelerdir?

Elektronik adisyon uygulaması, kullanımı oldukça kolay olan bir uygulamadır. e-Adisyon özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • e-Adisyon, kağıt olarak düzenlenen adisyon ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. İki uygulama arasındaki tek fark biri kağıt olarak düzenlenirken diğerine ait tüm süreç dijital ortam üzerinde gerçekleşir. Dijital adisyon uygulaması kullanan mükellef, müşterinin talebi doğrultusunda dijital çıktı sağlanarak adisyonu kağıt ortamda da iletebilir.
  • Restoran ve kafelerde kullanmakta olduğunuz sipariş yazılımınızı kullanarak Ticari e-Adisyon kullanabilir, e-Adisyon oluşturabilir, muhafaza edebilir ve belge gönderimini gerçekleştirebilirsiniz.
  • e-Adisyon sayesinde genel evrak işlerini azaltabilirsiniz.

 

 

Oto Alım Satım ve Oto Kiralama Firmalarında e-Fatura Zorunlu mu?

28.5.2022 16:19:59

Araç Alım Satım ve Oto Kiralama Yapanlar Ne Zaman e-Faturaya Geçmek Zorunda?

e-Fatura Devamı

Temel Gıdada KDV %1 oldu.

12.2.2022 13:16:07

Temel gıda maddelerinde uygulanacak Katma Değer Vergisi (KDV) oranının yüzde 1'e indirildi

Devamı

Ticari1 Teknoloji AŞ GİB Onaylı e-Döviz Alım Satım Belgesi Özel Entegratörü oldu

30.12.2021 09:12:17

Az sayıdaki GİB Onaylı e-Döviz Özel Entegratörlerinden biri de Ticari1 oldu.

Devamı

Kimliklerde e-imza dönemi başlıyor

25.11.2021 18:43:47

Kimliklerde e-imza dönemi başlıyor! Tarih belli oldu

Devamı

e-Döviz Alım Satım Belgesi Uygulaması Başlıyor

27.10.2021 17:18:38

Döviz alım satım işlemlerinde yeni bir dönem başlıyor.

Devamı

Medikalciler e-Fatura'ya geçiyor

23.6.2021 11:08:33

✓ Toplu e-Fatura Aktarımı ✓ Ücretsiz erken aktivasyon ✓ Toplu muhasebeleştirme ✓ Aynı gün e-İmza

e-Fatura Devamı

Optikçiler e-Fatura'ya geçiyor

23.6.2021 11:08:21

✓ Toplu e-Fatura Aktarımı ✓ Ücretsiz erken aktivasyon ✓ Toplu muhasebeleştirme ✓ Aynı gün e-İmza

e-Fatura Devamı

Bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

Giriş Yap Hesap Oluştur
WhatsApp