Ticari1 e-İhracat'a hazır. Siz de hazırsanız başlayalım.

Ticari1 e-İhracat'a hazır. Siz de hazırsanız başlayalım.

E-İhracat Nedir? E-İhracat faturası nasıl düzenlenir?

Ekonomik refahını sağlayabilmiş ülkeler arasına girebilmek için ürün veya hizmet üretmek ve üretilen bu mal veya hizmetleri iç pazara ek olarak global pazara da satabilmek son derece kritik bir konudur. E-İhracat kavramı ise KOBİ'lerin yurtdışına ürün satabilmesini sağlayan bir ticaret yöntemidir.

 

e-İhracat Nedir?

Online satış kanalları aracılığıyla yurt dışındaki bireysel müşterilere yaptığınız satışlara e-İhracat denir.

Teknoloji ve dijital kanalların sağladığı avantajlardan biri olan E-Ticaret yöntemi; ticaret konusunda sınırların kalkmasına, dünyanın bir ucundaki insanların, dünyanın diğer ucunda satışta olan ürünleri inceleyerek sipariş verebilmesine olanak sağlamaya başladı. Geleneksel olarak, toptan mal getirme ve fiziksel mağazada satışa sunma adımlarından ibaret olan geleneksel ticaretin yerine, tüccarlar gelirlerinin büyük bir kısmını online siparişler ile sağlamaya başladı.

Biz de ülkemizde üretilen ürünleri e-Ticaret ve e-İhracat ile yurtdışına satarak ihracat rakamlarımızı daha üst seviyelere çekebiliriz ve cari açığımızın kapanmasına katkı sağlayabiliriz.

 

Mikro İhracat Nedir?

Mikro ihracat satış e-İhracat sürecinin önemli kavramlarından birisidir. Yurt dışına yaptığınız satışlar KDV’siz olarak 7.500 Euro’yu ve 150 kilogramı aşmıyorsa, bu satış mikro ihracat kategorisine girer.

 

e-Ticaret Gümrük Beyanı Nedir?

Mikro ihracat kategorisine giren E-İhracat satışlarınızı yurtdışına yalnızca E-Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ile çıkartabilirsiniz. ETGB gümrük araya müşavirleri girmeden dijital olarak düzenlenir. Bu beyan devletimizin ihracatı artırmak için sunduğu bir avantajdır.

 

Neden E-İhracat Yapmalısınız?

Dijital ortamın imkanları sınırsızdır. Hedef kitlesi ve pazarı iyi belirlenmiş yerli ürünler, veya yurtdışında başka bir yerden getirttiğiniz ve üzerine komisyon ekleyip dünyanın başka bir ülkesinde yaşayan bireysel müşteriye satacağınız ürünlerden elde edeceğiniz kazanç oldukça efektif olabilir.

Ülkemizde hali hazırda aktif olan n11, Hepsiburada gibi pazaryerleri yurtdışında satış yapan pazaryerleri haline gelmek için çalışmalar yapmaktadır.

E-İhracat en nihayetinde bir ihracat modelidir. Dışarıdan ülkemizde döviz girdisi sağlar. Bu nedenle devletin çeşitli teşvik ve muafiyet gibi destekleri bulunmaktadır. Bireysel müşteriler adına KDV’siz faturalar kesebilir ve KDV iadelerinden yararlanabilirsiniz.

E-İhracatın fırsat ve avantajları nelerdir?

İşletmeden bireysel müşteriye satış yapılan e-ihracat siparişlerinde uygulanan gümrük vergisi muafiyetleri vardır. Bunları şöyle listeleyebiliriz:

  • Avrupa Birliği Ülkeleri: 22 Euro’nun altındaki siparişlerde gümrük vergisi ve KDV alınmaz.
  • Rusya, Belarus, Kazakistan: 1.000 Euro’nun altındaki siparişlerde gümrük vergisi ve KDV alınmaz.
  • Azerbaycan: 550 Euro’nun altındaki siparişlerde gümrük vergisi ve KDV alınmaz.
  • Ukrayna: 150 Euro’nun altındaki siparişlerde gümrük vergisi ve KDV alınmaz.
  • ABD, Avustralya: 800 Euro’nun altındaki siparişlerde gümrük vergisi ve KDV alınmaz.
  • Körfez işbirliği ülkeleri: 270 Euro’nun altındaki siparişlerde gümrük vergisi ve KDV alınmaz.

Peki bu muafiyet, teşvik ve diğer devlet desteklerini nasıl alabilirsiniz? Müşterilerinize KDV’siz fatura kesip ihracatta sağlanan KDV iadesinden yararlanabilir, özel bankalar ve devletin verdiği özel ihracatçı kredilerinden ya da ihracatçı teşviklerinden faydalanabilirsiniz.

E-İhracat’a Nasıl Başlarsınız?

Satış Öncesinde yapılması gereken hazırlıklar nelerdir?
Başarılı bir E-İhracat operasyonu yönetebilmek ve yüksek müşteri memnuniyeti oluşturabilmek adına satış öncesi yapılması gereken hazırlıklar için aşağıdaki listeyi incelemenizde fayda var.

İhracatçılar Birliği Kaydı

E-İhracat gönderilerinde bedelli ETGB oluşturulur ve siparişin (paketin) Türkiye’den çıkışı resmi ihracat olarak gerçekleşir. Bu yüzden, ihracatcı firma (yani işletmeniz) adına gümrüklerde dosya kaydı açılması gerekir ve ihracatçılar birliği kaydı zorunludur.

Türkiye’deki ihracatçı birlikleri adres ve iletişim bilgilerini online bulabilirsiniz. Genellikle hepsinde bir aidat ücreti vardır ve yıllık 200 TL civarındadır. Üyelik kolaydır ve şirket bilgilerinizi, imza sirküleri vb. tam hazır ettiğiniz taktirde 1 saat gibi kısa bir sürede kaydınız yapılır.

Ticari1, İhracat/İthalat Faturaları, İhraç Kayıtlı Faturalar için hazır. Siz hazır mısınız?

 

WhatsApp ile dijital ödeme başladı

18.6.2020 12:06:56

Facebook Pay, WhatsApp'a entegre ederek test ettiği dijital ödemelerini Brezilya'da hayata geçirdi.

Devamı

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Nedir?

8.6.2020 21:06:48

Göndericisi görünen kişi/kuruluş tarafından gönderilip gönderilmediği, alıcısı tarafından okunup okunmadığı KEP ile mümkün

Devamı

Ticaret Bakanlığı’ndan Amazon Türkiye ile Dijital Eğitim İşbirliği

18.5.2020 02:46:52

Ticaret Bakanlığı, Amazon Türkiye ile de dijital eğitim alanında işbirliğine gitti.

e-Ticaret Devamı

eSMM Veteriner Hekimler için zorunlu mu?

15.5.2020 22:12:36

Serbest Meslek Mabuzu Kesen Veteriner Hekimler İçin E-Smm Uygulamasına Geçiş Hakkında Bilgiler

e-SMM Serbest Meslek Makbuzu Devamı

e-Belge nedir? Nasıl Düzenlenir?

10.5.2020 17:46:06

e-Belge nedir? 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter, e-İrsaliye, e-SMM, e-MM Nedir?

e-Fatura e-Arşiv e-SMM e-Müstahsil Makbuzu e-İrsaliye e-Dönüşüm e-Belge Devamı

Mali Müşavirler Ne İş Yapar?

4.5.2020 13:42:04

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Ne İş Yapar? Yeminli Mali Müşavir (YMM) Ne İş Yapar? Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Asena Öztürk Devamı

Ticaret Bakanlığından KOBİ’lere e-Ticarette Dayanışma Kampanyası

25.4.2020 11:15:48

Ticaret Bakanlığı KOBİ'leri elektronik ticaret alanında desteklemek amacıyla bir dayanışma kampanyası başlattı.

e-Ticaret Devamı

1 Milyon İstihdam Uygulaması

21.4.2020 12:19:58

Kamuda ve özel sektörde, Bilgi Teknolojileri alanında kariyer sahibi olmak isteyenlerin özgeçmişlerinin oluşturulması kapsamında "1 Milyon Yazılımcı" uygulaması geliştirildi.

Devamı

Proforma fatura nedir ve nasıl düzenlenir?

12.4.2020 17:49:25

Proforma fatura, teklif faturasıdır, ön fatura da denilmektedir. Proforma fatura özellikle dış ticarette kullanılır, uluslararası satış sözleşmesi olarak da nitelendirilir

e-Fatura Fatura Programı eFatura Programı Devamı

ticari1-mobil-uygulamayı-indirin

Giriş Yap Hesap Oluştur